מה נחשב לאלימות במשפחה?

מה נחשב לאלימות במשפחה?

המשפחה אמורה להיות המשענת שלנו, היא זו שתפקידה לתת לנו כוחות ולהעצים אותנו בכל תקופה שהיא. אבל בפועל למרבה הצער לא תמיד זה כך קורה. יש לא מעט משפחות שבהם בני הבית סובלים מהתנהגות אלימה של אחד מבני הבית. פעמים הדבר נובע מבעיה נפשית, פעמים מנטייה אלימה ויצרים אפלים. אבל תמיד בני הבית ניזוקים בצורה חמורה ועלולים לספוג נזקים חמורים שילוו אותם לאורך שנים ארוכות. חשוב לדעת כי במקרה ואכן קיימת אלימות יש לזהות אותה ולהתייחס אליה כראוי על מנת למנוע אותה.

סוגים שונים של אלימות

אמנם כאשר נוקטים במונח אלימות רבים מאתנו רואים מול עיניהם ידיים מונפות, חבטות ואולי אפילו כלים חדים. אבל בפועל לא תמיד האלימות מתבטאת בצורה כזו. ואולי אפשר לומר שבמקרים רבים האלימות איננה פיסית כלל וכלל. עובדה זו מביאה לכך שלא קל לזהות כי אכן מדובר באלימות, ולא ברור לבני המשפחה שהם נחשפים לאלימות. לצד האלימות הפיסית ניתן לציין שני סוגים נוספים של גילויי אלימות.

  1. אלימות נפשית – אלימות זו פוגעת בנפשו וברגשותיו של האדם, ומביאה אותו למחוזות לא נעימים ולתחושות חמורות. אלימות כזו אינה צריכה לעשות שימוש באמצעים פיסיים, די במילים ובהטחת האשמות כדי לגרום לבן המשפחה לנזקים נפשיים חמורים שמהווים עילה לטיפול ולפנייה אל אנשי מקצוע.
  2. אלימות מינית – מערכת יחסים בין בני זוג חייבת להיות לרצון שני הצדדים. במידה וקיימת מערכת יחסים בה בן הזוג פועל באלימות ומאלץ את בן זוגו לחיי אישות, הדבר מוגדר כאלימות לכל דבר ועניין.

לפעול כנדרש

בכל מקרה של התלבטות או במצב של חשיפה לאלימות חובה לפנות ולברר על מנת לעצור את התופעה ואת השלכותיה.